Cestovní pojištění je jednou z věcí, kterou je třeba vyřešit před cestou do Thajska nebo obecně jihovýchodní Asie. Nevyplatí se to podceňovat, zvlášť, když to v celkové ceně takové výpravy není nijak velká položka.
Rozsah cestovního pojištění
Pojistku lze sjednat v různém rozsahu. Buď se dají jednotlivé složky vybrat samostatně nebo v rámci různých balíčků. Nejdůležitější je, aby pojistka pokrývala léčebné výlohy a úrazové pojištění. Od věci také není odpovědnost za způsobenou škodu, zejména pokud se chystáte řídit motorová vozidla.
Naopak v klidu vynechávám pojištění zpoždění letu, zpoždění zavazadel apod. Jsem dobrodruh a nějaké to zpoždění beru jako součást zážitku.
Typy cestovního pojištění
Existují různé typy cestovního pojištění (turistické, sportovní, připojištění adrenalinových sportů…). Pokud se jedete do Thajska je válet k moři nebo cestovat po městech a do přírody jen s průvodcem, stačí vám turistické.
Pokud ale plánujete delší výpravy do pralesů, potápění se žraloky, jízdu na koni nebo horolezení, pak uvažujte o nějaké lepší cestovní pojistce. Tady je to hodně individuální a závisí na tom co přesně hodláte dělat a na konkrétní pojišťovně, co je vůbec ochotna pojistit.
Pokud se chystáte třeba do tygřího chrámu, kvůli bezprostřednímu kontaktu s tygry, tak nepočítejte, že by tohle nějaká pojišťovna pojistila 😉
Pojištění k platebním kartám
Cestovní pojištění si lze také dohodnout jako přidanou službu k platebním kartám (kreditním i debetním). To bývá sice finančně výhodné a platí na celý rok, má to ale dva háčky:
- Délka jedné cesty je omezena (často dokonce na 1 měsíc).
- Nízké plnění (1 – 1,5 mil. Kč).
To je dostatečné na krátké cesty po Evropě, ale ne na dobrodružné cesty po jihovýchodní Asii. Tam potřebujete plnění spíš 1,5 – 3 miliony Kč.
Pokud se Vám v Thajsku stane něco vážného, tak pobyt na JIP vás může stát i 10.000 Kč/den! A to nezmiňuji případné operace, převozy vrtulníkem, rodinného ošetřovatele apod. Plnění ve výši 1 milion Kč je potom nedostatečné.
Kdy a jak sjednávat cestovní pojištění
Ideální je samozřejmě s nějakým předstihem, třeba 5 dní před odletem, abyste měli klid. Pokud jste ale typ, co vše nechává na poslední chvíli (jako já 😉 ) nebo jste třeba zapomněli, buďte v klidu. Cestovní pojištění stačí sjednat těsně před odjezdem. Ale pozor, ne po odjezdu!
Doporučuji to udělat online – potom to těsně může být doslova. Pojistná smlouva platí už od momentu sjednání. Při sjednávání online nabízí některé pojišťovny dokonce slevu.
Navíc cestovní pojištění nemusíte vyřizovat osobně. Pokud vás letí třeba víc, může pojistku sjednat jeden člen výpravy pro všechny dohromady.
Asistenční služby
Naštěstí jsem je ještě nemusel využít, ale po pravdě řečeno, se na ně moc nespoléhám. Něco jiného je to po Evropě, ale v jihovýchodní Asii spíš počítejte s tím, že lékař, zdravotní zařízení nebo lékárna budou chtít vše platit hotově. Vystaví vám doklad a ten si necháte od pojišťovny proplatit až doma. Takže je lepší mít nějakou finanční rezervu.
Thajsko, Laos, Kambodža
V Thajsku je zdravotnictví na dobré úrovni, takže tam se nemusíte bát jít normálně k doktorovi. V Kambodži nebo Laosu je to horší. Při nějakém závažnějším problému bych se asi snažil dostat rychle do Thajska.
Při první výpravě do Laosu jsme jeli 2 dny lodí po Mekongu a viděli tuto scénu: Zraněného člověka nesli na bambusových nosítkách a s kapačkou v ruce s ním lezli po kamenech do přístavu. Položili ho na palubu a nechali ho tam. Pak zjistili, že si spletli loď, tak s ním zase lezli zpátky přes ty skáli na jinou loď. No, když jsme to viděli, tak jsme jen konstatovali, že tady se nám prostě nesmí nic stát 🙂
Pokud pojedu do Thaiska a budu mít sjednané cestovní pojištění, musím si pak platit nadále i zdravotní pojištění v ČR?
U krátkých cest musíte, protože v ČR je zdravotní pojištění povinné. U cest delších než 6 měsíců, můžete zdravotní pojištění dočasně odhlásit.
Jak by se řešila situace, kdy syn jezdí studovat do ciziny. Domů se vrací jednou ročně na týden a tak má odhlášené zdravotní pojištění. Musí si ho na ten týden co se vrací zaplatit? Co když se mu stane úraz v ČR zrovna v tom týdnu a nebude pojištěný. A jak vlastně dlouhé může být dočasné odhlášení?
Potom jde o přerušení dlouhodobého pobytu v cizině a výjimka z povinnosti platit pojistné okamžitě končí.
> Co když se mu stane úraz v ČR zrovna v tom týdnu a nebude pojištěný.
Pojištěný bude, protože v ČR nemůže být nepojištěný. Když se vrátí z ciziny, výjimka končí a musí pojištění zase začít platit. Pokud to ihned pojišťovně neoznámí, ta se to nakonec stejně dozví a pojištění bude vymáhat zpětně.
> A jak vlastně dlouhé může být dočasné odhlášení?
Minimálně 6 měsíců, maximum není stanoveno.