Co má obsahovat cestovní lékárnička do Thajska? Jaké léky vzít s sebou do tropické země? Jaké léky se dají sehnat na místě a jak je to vůbec v Thajsku s lékárnami?
Lékárny v Thajsku
Začnu tou nejdůležitější informací: Thajsko není pustina. Lékárny jsou tam na každém rohu, a mají otevřeno i večer do 20h, některé i do 22h. Takže to s tou cestovní lékárničkou nepřehánějte. Když něco zapomenete, tak se vůbec nic neděje. A pokud si do Thajska nevezmete vůbec žádné léky, tak se vlastně také nic neděje.
V thajských lékárnách seženete všechny léky, na které si vzpomenete, jen mohou mít třeba jiný název, než u nás. Ale to vám poradí. Thajské lékárny totiž poskytují i základní poradenství a diagnostiku. Úplně v pohodě zvládají tak polovinu věcí, které u nás už řeší všeobecný lékař. Jinak řečeno: S běžnými lehkými onemocněními, se kterými byste u nás šli k obvoďákovi, se v Thajsku chodí do lékárny.
Proč si nějaké léky přesto vzít
Pokud dostanete horečku nebo střevní problémy, budete nakonec rádi, že v tom stavu nemusíte letět do lékárny, i když je jen 500 m daleko. Když vás čeká 15 hodin ve vlaku, chystáte se na 3 dny do pralesa, jedete na pustý ostrov, nebo se chcete vypravit do méně rozvinutých sousedních států (Kambodža, Laos, Barma), nějaké základní léky byste mít měli. A že nemáte, kromě léků, zapomenout na cestovní pojištění, snad nemusím připomínat.
Co má obsahovat cestovní lékárnička
Tohle je můj doporučený seznam základních léků, který obvykle posílám svým novým spolucestovatelům. Není nutné mít nějak přehnané zásoby. Od všeho stačí pohotovostní množství, protože, opakuji, lékárny jsou všude.
Léky na horečku
- Acylpyrin – vhodný při horečce způsobené angínou, bolestmi v krku, a záněty dýchacích cest… Angína v tropech? 🙂 Nesmějte se, důvodem je klimatizace. Když pořád přecházíte z 35 °C do 17 °C, angínu máte raz dva.
- Ibalgin – spíš na horečku způsobenou nějakým zraněním.
- Paralen – uvádím spíš do počtu, na cestách se mi neosvědčil. Ve srovnání s Acylpirinem a Ibalginem v podstatě neučinkuje.
Střevní chřipka
Střevní potíže jsou asi nejrozšířenějším problémem cestovatelů. Pokud nejste na asijskou kuchyni zvyklí, pravděpodobně se v menší formě dostaví. Většinou ale nejde o infekční průjem, ale spíš reakci trávicího traktu na neznámé suroviny a koření, což se během několika dní srovná. Thajci nemají pečivo. Takže jako dieta se, místo suchého rohlíku, jí suchá rýže a zralé banány.
- Živočišné uhlí – takový základ na slabší střevní potíže. Uhlí na sebe váže toxiny, bakterie, viry a hnilobné zárodky ve střevech.
- Endiaron – tam kde již živočišné uhlí nestačí
- Imodium – zpomalí chod střev, ale průjem moc neléčí. Používá se, když máte sr****u jako řemen a před sebou 700 km dlouhou cestu vlakem.
- Ercefuryl – nejtěžší cestovatelský kalibr na střevní potíže. Je na lékařský předpis! Když si ale zajdete do nějakého centra cestovní medicíny (tam kde se před cestou necháváte očkovat), a řeknete, že jedete do jihovýchodní Asie, tak vám ho předepíšou.
Drobná poranění
Odřeniny, škrábnutí, říznutí nebo do konce kousnutí se, díky vysoké vlhkosti, hojí v tropech hůř. Vemte si univerzální náplast a nějakou desinfekci.
- Náplasti – osvědčily se mi obyčejné náplasti Spofaplast, ze kterých si ustříhnete/utrhnete kolik potřebujete. Neosvědčily se mi sady náplastí s různými velikostmi. Rovněž se neosvědčily vodotěsné náplasti – ve vodě se normálně odlepily, zatímco standardní Spofa držela.
- Desinfekce – jako základ se osvědčil Jodisol. Na rozdíl od sprayů (Septonex) je v malém úhledném balení, které vám nevyteče. Na větší nebo špatně se hojící rány je vhodnější silnější Betadine roztok nebo mast. Betadine mast se používá tak, že ho z tuby nanesete přímo na polštářek náplasti a tu pak přilepíte. Nedejte tam toho moc, aby vám mast nevlezla z polštářku i do části s lepidlem.
Repelent
Naše repelenty na tropické komáry moc nepůsobí, takže je klidně nechte doma. Někteří cestovatelé doporučují repelenty se složkou DEET (např. Repelent PREDATOR). Mě se ale nejvíce osvědčil Cintronella Oil – přírodní olej z citronely v mechanickém rozprašovači, který v Thajsku seženete v každém obchodě. Mývají ho i na recepci v hotelech nebo guest housech.
Antibiotika
Někdo si do tropických zemí bere i antibiotika. V případě Thajska bych antibiotika neřešil. Pokud se cítíte nemocní, zajděte si prostě k doktorovi. Pokud ale z Thajska plánujete cestu do sousedních států není od věci antibiotika mít. Když jsem v centru cestovní medicíny řekl, že jedu z Thajska ještě do Kambodži a Laosu, tak mi antibiotika předepsali, aniž bych o to žádal. A dostal jsem i školení, kdy a jak je použít, na co jsou určená a na co ne. Pro účely cestování se obvykle předepisují širokospektrá antibiotika (např. Sumamed).
Hotové cestovní lékárnička
Nekupujte si hotové cestovní lékárničky. Obsahují spoustu věcí, které v Thajsku nepotřebujete, a naopak v nich chybí věci naprosto klíčové. Cestovatelskou lékárničku musíte vždy přizpůsobit konkrétní oblasti. Například je populární cestovní lékárnička Hartmann, ale když se kouknete, co obsahuje, tak jsou to vlastně jen náplasti a obynadla. Taková lékárnička v tropické zemi vůbec neplní účel. Ani desinfekce tam není! Asi se předpokládá, že správný cestovatel má s sebou flašku tvrdého alkoholu, kterou nouzově použije jako desinfekci.
Cestovní horečka
A na konec nejrozšířenější choroba cestovatelů. Cestovní horečka propukne obvykle měsíc před odletem, a odezní sama pár dní po příletu. A nejlepší lék na cestovní horečku je cestování 😉
Četl jsem, že nejčastější chorobou, kterou si z Thajska přivezete, je akutní zlomenina srdce. A na to jsou všechny lékárničky marné. 🙂