V Thajsku jsou čtyři druhy piva (Chang, Singha, Leo a Tiger). Přes svou specifickou chuť se dá říci, že je to pivo plzeňského typu. Thajské pivo se ale přece jen v mnoha ohledech liší, ať už chutí nebo způsobem konzumace.
Více alkoholu, více piva
Thajské pivo má vysoký obsah alkoholu (přes 6%). Stejně jako u nás mají malé pivo (třetinku) a velké pivo, které ale místo půllitru odpovídá dvěma malým pivům (tedy 0,66 l). Takže, když si v tom horku dáte velkého Changa, tak je to celkem síla.
Pivo se v Thajsku prodává buď ve skleněných lahvích (většinou to velké) nebo v plechovkách (většinou to malé). S točeným pivem jsem se v Thajsku nikde nesetkal.
Jedna láhev na stůl
Thajci pijí pivo tak, že se objednává jedna lahev na stůl a z ní si každý dolévá. Pak se objedná další láhev. Podobně jako my pijeme víno.
Pro našince je to zpočátku nepochopitelné, ale velmi rychle přijdete na to, jak je to praktické – pivo v tom horku jinak hrozně rychle zteplá.
Zpočátku jsme to nevěděli a situace, do kterých jsme se dostávali, nám proto nebyly úplně jasné. Třeba jsme si objednali tři piva a dostali jsme jednu lahev a tři sklenice. Řekli jsme tedy, že chceme každý jedno pivo a oni nám přinesli druhou lahev. Koukali jsme na sebe nechápavě a poprosili jsme tedy ještě o jednu. K našemu úžasu nám přinesli Pepsi Colu.
Pro ně bylo prostě nepochopitelné, že si objednáváme třetí lahev piva, když jsme ještě nezačali pít ani tu první.
Pivo s ledem
Kdo jste to nezažil, tak vás úplně vidím, jak si ťukáte na čelo nebo alespoň nevěřícně kroutíte hlavou. Taky jsem kroutil, když jsem to viděl poprvé. Ale teď už bych v Thajsku pivo jinak nepil. Přitom nejde o jednu nebo dvě kostky. Sklenice se naplní ledem až po okraj a do toho se trpve naleje pivo. V tom horku je to velmi osvěžující.
Ale nemusíte se bát, pokud to tak pít nechcete, tak samozřejmě nemusíte 🙂 Rovněž v turistických oblastech vědí, že se to takhle na západě nepije.
Cena
Pivo je jedna z mála věcí, která v Thajsku není levnější než u nás. Tedy ne, že byste si ho nemohli dovolit. Cena je zhruba stejná, jako u nás. Když ale uvážíte, jak levné je tam jídlo, často se dostanete do situace, kdy si dáte večeři a 2 piva a ty piva budou tvořit většinu ceny večeře. Za velké pivo dáte v restauraci od 50-80B (25-40 Kč). Ale třeba ve vlaku klidně 60B za malý. Naopak, když si zajdete do obyčejného obchodu, dostanete se s cenou na 30B (15 Kč).
Značky piva (Chang, Singha, Leo a Tiger)
Thajská piva dostala jména podle zvířat. Chang = slon, Tiger = to je snad jasný, Leo = leopard a Singha je lev.
Chang je, podle mě nejznámější a nejrozšířenější značka thajského piva. Alespoň já ho piji nejčastěji :-). Singha, druhé nejznámější, je chutí našemu pivu nejblíž ze všech thajských piv. Také se dělá z českého chmele, takže to není náhoda. Singha a Chang spolu neustále soutěží o prvenství v popularitě a podle toho, kdo zrovna vyhrává, je jedno nebo druhé pivo vždy o malinko dražší. Méně známé je pivo Leo, které jsem pil jen jednou a na tolik mě nadchlo, že už si ho znovu asi nedám 🙂 Chutná přibližně jako naše černé pivo, akorát je asi 3x sladší. Pivo Tiger jsem, bohužel, neměl tu čest ochutnat. Kdykoliv jsem se na něj ptal, tak ho neměli. Reklamy jsou pro mě jediný důkaz, že snad existuje.
Piva v Laosu a Kambodži
Když už jsem u těch značek, tak ještě zmíním dvě zahraniční značky: Lao Beer (hádejte, podle čeho se jmenuje a nepleťte si ho s tím přeslazeným Leo) jsem pil v Laosu, hlavně ve městě Luang Prabang. Pivo Angkor (hádejte podle čeho se jmenuje), jsme pili v Kambodži. Chuť těchto piv si úplně přesně nepamatuji, přece jen jsem jich nevypil tolik jako těch thajských, ale mám pocit, že to bylo podobné jako Chang nebo Singha.
Tiger beer jsem ochutnal, a chutná tak nějak divně, Singha i Chang jsou jasně lepší 🙂
@tiger: V listopadu 2010 jsem byl opět v Thajsku a už jsem ten Tiger taky ochutnal. Ale nejsem si teď uplně jist, jestli je to opravdu thajské pivo. Mám pocit, že je spíš z Číny.
Taky jsem teď byl v Londýně a tam se dá Tiger sehnat. V China Town určitě a i jinde je celkem běžný, protože ho v Anglii vyrábí v licenci Heineken.
Musím souhlasit. Singha i Chang jsou chutnější. Ale více chutnější je kambodžské pivo Angkor Beer.
Tiger je singapurské pivo a je kvalitní, i když Sigha a Chang jsou nám asi chuťově bližší a konkrétně v Thajsku bývá Tiger logicky dražší.
Mám z Thajska dovezený dvoje náušnice Chang 😀 takže pokud by měl někdo zájem, jeden pár prodám 😉
Já si myslím, že Tiger je nejdobřejší místní pivo, jaké se dá v Thajsku sehnat těsně následované Singhou. Leo a Chang jsou takové „gambáče“, masová piva, která jsou levná a pijí se ve velkém.
Tigra som pil v Malajzii a mne bolo chutovo najlepsie v porovnanis japonskými. Mám este asi dve plechovky doma no uz su asi nepitne – maju cca 6 rokov. Doniesol som ich asi 20 a rozdal medzi kamosov a odozva vcelku pozitívná. Najradšej mám pivo priamo od pramena tak som cca kazde dva mesiace v čechách na pivný vikend. Oficiálne idem za kulturou (jeden večer divadlo ) a zvyšek prechadzky medzi hospodama. Inak Tiger ma aj niekolko europskych oceneni za kvalitu.
U mně také zvítězil z thajských piv Chang i když mi jeho chuť zpočátku připadla taková mdlá. Pil jsem tedy Leo, ale po pár dnech mi začala v něm vadit jakoby lihová příchuť. Singhu jsem již znal z ČR, nějak mě to pivo neoslovilo. Tak jsem se držel Chang beer až do konce pobytu. I teď si po práci jedno vychlazené koupím v nedalekém obchodě, pravda ne za 22 THB, ale za 30 Kč, ale to nevadí. Akorát že momentálně nemají, tak musím vzít zavděk Singhou. Pití piva ze sklenic plných ledu je skutečně pro nás nezvyklé, leč v Thajsku praktické. Sranda je, když se vás jím domácí snaží opít. Na svatbě, kterou jsme tam měli, si všichni strejdové manželky chtěli s farangem ťuknout právě tím pivem na ledu, koukali, jestli už se motám, ale pořád nic, tak byli potom trochu smutní.
Tak jsem zase v Thajsku a musím informace aktualizovat 🙂
Momentálně u mě vede Leo beer. Když vypijete moc Changu, tak je z toho slušná kocovina. Leo tohle nedělá. A ceny, co jsem uváděl, už taky neplatí. Zejména v barech stojí malé pivo 60-80B (40-60 Kč). Velké pivo se v barech už moc neprodává.
Tak nejnovejši informace,pobyt 15.2.až15.3.2016.
Pivo Chang ma 5,5 procent alkoholu a me chutnalo nejvic,neni pravda,že v restauracich velke nemaji.
A cena je u velkeho pivka 0,65l od 45do 56 bathu v obchodech,na letisti 65 a v restauracich kolem 80bathu.
Jeden bath je asi 0,70kc.Takze pivko za 56bathu vyjde na 40k což je pohoda když uvážime,že je to tak 13nacka,možná víc a obsah je 0,65l takže 1velké a pulka maleho pivka k tomu.
Nikdy mě z neho nebolela hlava,pokud jsem si nedal Hong Tong,jejich rum nebo cigo.
Už se tesim přisti rok.
Chang je super. Práve si ho dávám a je lepší než nějaké piva u nás. ?
Orosenej Chang na pláži třeba v únoru co si víc přát
Výborne pifo odskusane nedavno kolegom v prirode 🙂 ved posudte sami : https://www.youtube.com/watch?v=81BNx9VqLGU
Leo se dost zlepšilo, myslím že byla změněna receptura 🙂 Chang, Singha i Leo jsou aktuálně tři nejlepší piva v Thajsku. Jako „pivař“ to myslím mohu mlsným jazykem posoudit :)) Kvalita šla oproti minulosti dost nahoru. V současnosti nejdřažší Singha, poté Leo a Chang je z těchto tří nejlevnější. Cena je dle místa nákupu 🙂 Malý chang se dá koupit i za 30 bathu, nebo take v restauraci za 100. Velký Chang 55 nejlevněji 😉
Chang hodnotím 5/5, ideálny na opekačku